
Катарина Ивановић, прва српска сликарка, рођена је 1811. године у Веспрему, у данашњој Мађарској. Детињство проводи у Стоном Београду (Székesfehérvar) где започиње са учењем сликања и цртања.
Сликала је између осталог и историјске композиције. Надахнута националним тенденцијама да се истакне идеал херојства, подвизи предака и славних дела, своје сликарске теме почела је да прилагођава тадашњим тежњама.
Између 1865. и 1873. године насликала је ,,Ослобођење Београда” желећи да овековечи храбру борбу Узун Мирка на свом платну.
Централно место композиције припада јунаку I српског устанка, Узун Мирку Апостоловићу. Он стоји, осветљен, репрезентујући личну одважност војника.
Катарина Ивановић остала је запамћена као прва српска сликарка и као прва жена која је постала члан Српског ученог друштва, данашње САНУ.
За богату збирку дела Катарине Ивановић, која се данас налази у Народном музеју, заслужна је уметница која је већину својих дела завештала музеју током живота. Преминула је у Стоном Београду 1882. године. Њени посмртни остаци су 1967. године пренети у Београд и сахрањени у Алеји народних хероја на Новом гробљу.
